Marianne Tobro

Ma olen kogemusnõustaja, imetamisnõustaja ja kahe lapse ema. Minu esimene laps sündis 6 aastat tagasi sügavalt enneaegsena. Ta sündis 30+4 rasedusnädalal ja kaalus 1545grammi. Ma mäletan, et juba haiglas ma mõtlesin, et kunagi kui me sellest välja tuleme, siis ma tahaks midagi ära teha, et enneaegsete laste vanematel ja lastel oleks natuke kergem. Selleks asutasin koos teiste suurepäraste naiste ja emadega MTÜ Enneaegsed lapsed.

Selle ühingu töö käigus selgus, et vaid kogemusest ei piisa, et pakkuda teistele emadele parimat tuge ning et selle töö juures ka ise “ellu jääda”. Kaks aastat peale lapse sündi läbisin ma kogemusnõustajate koolituse, mille käigus sain ma aru, milline vastutus ja eriline kingitus on olla toetajaks teisele emale. Rasedus, sünnitus ja sünnitusjärgne aeg on naise elus üks väga õrn periood ja üks vale lause võib haiget teha aastakümneid.

Kogemusnõustajate koolituse käigus sain ma ka ise palju enda sisse vaadata ja leidsin sealt asju, mille olemasolust ma ei teadnudki. Ma tahtsin olla nii tugev ja positiivne oma lapse jaoks, aga tegelikult tegi kogu see lugu mind nii katki. Ma nii tahtsin olla suurepärane ema. Ma nii väga tahtsin oma lapsele parimat: teda ise sünnitada, teda rinnaga toita, vastata kõigile tema vajadustele, … Reaalsus oli aga hoopis teistsugune kui ma olin ette kujutanud.

Ma mõtlesin, et ma ei saanud hakkama oma lapse kandmisega, ma ei saanud hakkama tema sünnitamisega, ma ei saanud hakkama tema imetamisega, ma ei saanud hakkama… Ta nuttis koguaeg ja ei maganud. Ma mäletan, kuidas ma mõtlesin, et ma olen oma lapsele halb, sest rinnaga toitmine on ju lapsele parim, aga mina teda rinnaga toita ei suuda. Ma arvasin, et tal ei ole minuga hea. Äkki mind ei peakski temal olema? Äkki tal on ilma minuta parem? See on täiesti kohutav tunne ühel emal nii mõelda.

Ma ei mõtle enam nii, aga ma mäletan seda tunnet. Nüüd ma tean, et see tunne oli vale ja ma ei olnud oma lapsele halb, vaid see oligi väga raske olukord ja mul oli vaja veel palju õppida. Ma nõudsin siis iseendalt võimatut. Mitte ükski ema pole ideaalne, mina ka. Mitte ükski laps ei sünni juhend käes ja tagantjärgi ma tean, et ma olekski võinud teha palju asju teisiti, aga samas selles hetkes tegin ma nii hästi kui oskasin. Sellest piisab.

Kui mu esimene laps sai 4-aastaseks, siis sündis meie perre teine laps. Ta sündis ajaliselt, aga ka erakorralise keisrilõikega. Sain teada, et ka keisrilõikega sünnitus võib olla imeline. Ja nüüd, 6 aastat hiljem, tean ka seda, et isegi enneaegne sünnitus võib olla imeline, eriline ja armas, hoolimata sellest, et see on ka väga hirmus ja valus.

Kui sündis minu teine laps, siis olin end juba väga palju uurinud imetamise kohta. Natuke ka trotsi pärast, sest mulle tundusid need ütlemised nagu “imetamine on loomulik, lihtne” ja “kõik naised suudavad imetada” jne jne nii valed, arvestades minu kogemust esimese lapsega, kus kogu imetamise periood oli üks raskus teise otsa. Enne teise lapse sündi ma olin tegelikult valmis selleks, et ma kaua ei imeta, sest ma ei tahtnud endale ebareaalseid eesmärke seada ja jälle vajuda sinna samasse auku, kust olin alles välja saanud. Ma muudkui korrutasin endale, et jah, imetamine on väga oluline, aga mitte kõige olulisem asi maailmas. Enda suureks üllatuseks imetasin ma oma teist last ligi 2 aastat ja see oli väga ilus aeg.

Kõik see eelnev viis mind imetamisnõustamist õppima ja 2017 kevadel ma selle koolituse lõpetasin. Sellepärast, et imetamine on väga palju seotud sünnikogemusega ja kogemusnõustamine ning imetamisnõustamine toetaks üksteist palju. Sellepärast, et imetamise õnnestumisel mängib väga palju rolli teadlikkus ja enesekindlus ning mõnikord ongi imetamine raske, aga on lahendusi, kuidas see lihtsamaks teha ja on abistavaid võtteid probleemidele, mis ette tulevad. Sellepärast, et ma tahan rääkida emadele, miks asjad käivad ühte või teistmoodi ja sellepärast, et ema saaks teha siis informeeritud valiku. Ükskõik, mis see valik siis olema saab.

Igaljuhul sain ma teada, et imetamise õnnestumisel on ülisuur roll ümbritseval toel. See ei ole ainult ema ja beebi asi, vaid suurt rolli mängib ka see, milliseid nõuandeid ja toetust ema saab. Milline on informeeritus, milline on abi kättesaadavus kui tekivad mingid takistused ja KUIDAS neid nõuandeid antakse. See, et imetamisperioodi jooksul raskused tekivad on suht tavaline.

Noustaja.ee lehe lõin ma 2017 sügisel. Ma olin juba aastaid vabatahtlikult nõustajatööd teinud ja ma olin valiku ees… Ma pidin otsustama, et kas ma lähen tagasi tööle ja aja puuduse tõttu loobun (suures osas) nõustamisest või siis ma teen emade toetamisest oma töö. Ma otsustasin, et minu eesmärgiks saab see, et emad saaksid informatsiooni ja nõuandeid, mis on tõenduspõhised (ehk teaduslikult tõestatud) ja seda sellisel moel, et see on ema toetav, julgustav ja praktiliselt tehtav.

Kui sa tahad veel minu kohta midagi teada või nõustamist kokku leppida, siis kirjuta mulle!

Võta ühendust!